Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık kapalı mekanlarımızın sıcaklığını klima aracılığıyla istediğimiz derecede tutabiliyoruz. Türkçemizde iklimlendirme adıyla olarak da kullanıldığımız klima işlevi sıcaklık kontrolü dışında havayı filtreleme özelliğiyle de yaşam kalitemize çok önemli bir artı katmaktadır.

Klimalar özellikle de yaz aylarında mekan sıcaklığını hızlıca düşürmesinin sebebiyle bizlerin en çok ihtiyaç duyduğu bir elektronik alet olarak bizlerin olmazsa olmazı durumundadır. Yaz aylarında daha fazla talep gören klimalar daha fazla çalışır ve belli periyotlarda birtakım bakımlara ihtiyaç duyar. Klimaların bakımının küçük bir kısmı olan filtre temizleme dışında kalan tüm detay temizliği ve diğer bakımları uzman kişiler ve ekipler tarafından yapılması gerekmektedir.

Detaylı klima temizliği ve klima bakımı neden sadece uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini şöyle açıklayabiliriz. Klima elektronik bir cihaz olması sebebiyle birtakım teknik işlevinden dolayı bazı deformasyonlar gösterebilmektedir. Bu deformasyonların önüne geçebilmek için klimamızı belli periyotlarda temizliğini ve bakımı yaptırmamız gerekmektedir. Amatör olarak bizlerin klima kapağının altındaki filtreyi çıkarıp önce elektrikli süpürgeyle içindeki toz birikintisini alıp daha sonra filtreyi orta sıcaklıktaki suyun altında yıkması dışında her işlem ayrı bir detay teknik bilgi içermektedir.  Bu teknikleri bilmeden klima bakımı yapmaya kalkışmak bize bazı açılardan yarar yerine zarar getirebilmektir.

Klima bakım uzmanları klima temizliği dışında klimaların çalışma işlevindeki kalite durumu da kontrol etmektedir. Klimaların ısı verimi kontrolü, eksik gaz kontrolü, estetik görüntü kontrolü, soket bağlantılarının temizliği, elektrik tesisatı kontrolü, voltaj akım değerleri kontrolü gibi birçok teknik işlevi yerine getiren uzmanlar bu şekilde klimalarınız kullanım ömrünü uzatmakla birlikte almış olduğunuz klimanın verim standartını korumanıza yardımcı olmaktadır.

Klima bakımı ve temizliği ucuz fiyat algısıyla uzman kişiler yerine amatör kişilere yaptırarak klimalarınızın bozulmasına sebebiyet vereceğinizi unutmayınız.  Ayrıca amatör kişiler cihazınızın bakım aşamasında yapacağı hatanın sorumluluğunu almamakta ısrarcı olabilir.

Klima bakımı için yaz ayalarında çok fazla talep ve işlev görmesinden dolayı klima bakım işlevini yaza bırakıp ihmal etmemenizi önemle tavsiye ederiz.